Červen 2011

Granule

18. června 2011 v 16:14 Potrava
Morčátka musejí mít v misce pořád granule! V granulích jsou vitamíny. Které morče potřebuje. Pár granulí na ukázku.


Základní jídelníček

18. června 2011 v 15:43 Potrava
Ráno:
Granule - 20 g (1- 2 lžíce)
Ovoce, zelenina- 2 listy salátu
Kousek mrkne
Kousek jablíčka
Poledne a nebo odpoledne:
Nějaká čerstvá travička
okurka
jiná zelenina a ovoce
Večer:
Tvrdý chléb
Granule, kdyý jim dojdou
Ovoce, zelenina- jablko
okurka
salát

Denně:
Seno
Ovoce, zelenina
Na podzim (1x týdně):
Tvrdý chléb
Větvičky

Péče o morče

18. června 2011 v 9:50 Kupování morčátka
O každé morče je třeba pečovat. O některé méně a o některé více. Je to tím, že dluohsrsté morče má náročnější srst na pěči a krátkosrsté nemá tolik náročnou srst na péči. Musíte si vybrat, jestli morčátku budete věnovat čas na tohle. Hladkosrsté morčátko má hladkou a lesklousrst, takže o ni není tak těžké pečovat. Ale je poznat když jí má mastnou a že se mu chloupky lámají. To je ale příznak nemoci. Rozetkám často vypadávají chloupky, ae to není nic vážného. Tohle se stává u každých morčat.


Nějak takhle by se mělo pečovat o morče.

Jaké plemeno vybrat?

17. června 2011 v 14:46 Kupování morčátka
Jaké plemeno morčátka si máte vybrat? No je to podle toho jestli se hodně chcete starat o srt nebo ne. U dlouhosrstých morčat se musí srst vyčesávat pravděpodobně často nebo alespoň častěji než krátkosrstým morčatům. Nejvíce chlupů vypadává a musíte je česat častěji morčátkům dlouhosrstým (o těch ani nemluvím) a nebo i docela rozetkám. Rozety mají chlupky stočené do takových koleček. Dlohosrstá morčátka mají srst dlouhou a nakonci vlnitou. Tak si musíte vybrat no.

Tohle je dlouhosrsté morče.

Vybírání morčete

14. června 2011 v 20:05 Kupování morčátka
Vybírání morčátka je velice důležité. Morče si můžete koupit ve zverimexu nebo od nějakého chovatele. Já mám morčátka od chovatele. Je to lepší, protože chovalet vám k tomu ještě něco řekne jako například: Kolik mu je, kdy se narodil, o má rád atd.. Vyberte si morčátko zdravé a čisté.

Jak to poznáte?

Poznáte to tk, že bude mít čisté oči, nebude mít mastnou srst a bude hodně běhat. Nebude moc tlusté, ale ani nějaké hubené.

Pohyb

13. června 2011 v 20:21 Venčení
Každé morčátko potřebuje pohyb, některé méně a některé více. Málá morčátka jsou taková čilá, ale starší už moc ne. Každé morče musí mít pohyb! Chce to tak jednou deně si vzít morčátko na hodinu nebo i více. Když na to nemáte moc času, tak by jste mu to mli někdy vynahradit. Většinou v létě hodně běhají, ale v zimě moc ne. V zimě mají rádi v kleci hodně sena, velké pohodlí a teplíčko. Stačí morčátka nechat jen volně se pohybovat po bytě. Zavřete dveře a v nějaké místnosti je nechte běhat.
!!Pozor!!
Morčátka rádi okusují různé věci, proto se dejte pozor na nábytek, ale když je budete hlídat, tak je to v pořádku. Nenechánejte je tam, kde je njaký igelit nebo něc co by jim udělalo špatně. Může jim to způsobit vážnou nemoc a nechtějte vědět co víc.Toto jsou tři morčátka, jak běhají. No že jsou roztomilá?

Zkuste

13. června 2011 v 20:03 Komunikace
Zkuste jestli budete chtít někdy poslouchat morče. Je to dobré. POslouchejte různé zvuky. Zjistíte že morče nevydává jen pár zvuků, ale mnohem více. Jsou potiché nebo naopak hlasité, slabé nebo silné. Morčátko, když nějaký takoví hlas kvíká, tak je velice roztomilé. Někde na internetu si můžete najít nějaká vtipná videa, také roztomilé,ale nesmí to být nějaké týrání zvířat.


Tohle morčátko je velice pozorné a něco ho vyrušilo nebo překvapilo.
Třeba že někde něco spadlo.

Dieta

7. června 2011 v 18:52 Zdraví
Morčeti nikdy nedávejte nikdy žádnou dietu! Akorát by to morčátkumohlo ublížit a bylo by hladové. Když vám vaše morčátko připadá moc tlusté, tak mu hlavně nedávejte žádnou dietu. Kdyby se vám to zdálo divné tak radši zavolejte veterinářovi, ale nikdy mu nedávejte dietu. Morče i když je tlusté tak potřebuje jíst. Jestli je morče tlusté, tak to také může být nějaká nemoc, tak kontaktujte veterináře nebo rovnou jeďte do ordinace sami.

Co udělat, když morče vypadá nemocné?

7. června 2011 v 18:46 Zdraví
Nejdří ve si morče vemte do ruky, aby mělo pocit bezpečí. Zajistěte, aby mu bylo teplo a aby mělo dostatek vody. Musí pít, aby náhodou nezačalo nevnímat a bylo by mu špatně. Hned zavolejte veterináři a on vám řekne co stím a co máte udělat než dojedete do ordinace.

Jak poznám, že je morče nemocné?

7. června 2011 v 18:39 Zdraví
Morče když je nemocné, tak moc nejí, ja pořád takové osplé a nechce si moc hrát. Nebude se moc hýbat a když třeba něco práskne tak se nevyleká a bude úplně v pohodě. To je ovšem špatně. Morčátko se moc nebude mít, proo bude mít srst takovou mastvou a oči zalepené. Může mít i průjem. A také zače hubnout.

Zdraví

7. června 2011 v 18:02 Zdraví
Morčata jsou málokdy nemocná.
Morčata se z nemocí většinou uzrdavují těžce,
a proto je důležité si už všimnout prvních příznaků nemoci.
Jděte s morčátkem hned k veterináři,
jak se vám bude zdát něco divného.

Stříhání chlupů

6. června 2011 v 18:00 Čistota
Stříhání morčete neí tak důležité. Je to důležité hlavně u dlouhosrstých morčat, protože morčeti ve velkých vedrech nejsou chlupy dlouhé příjemné. Ale hlavně je mají pořád špinavé. Po té co chlupy ostříháte, tak musíte morče vyčesat, aby v kožíšku nebyly žádné chlupy.

Nůžky na srst

Toto jsou obyčejné nůžky na srst. Stojí asi 90 Kč.

Stříhání drápků

6. června 2011 v 17:56 Čistota
Morčatům se musí pravidelně stříhat drápky, protože se jim pak zatočí a morče to může i způsobit potíže s běháním a pohybováním se. Na stříhání drápků stačí jenobyčejné kleštičky ( samozřejmě určené na nehty) nebo njaépro hlodavce.
Tady je pár ukázek:

Nůž trimovací velký
Tohle jsu normální nůžky na drápky. Stojí asi 120Kč.

Pilník na drápky
Tohle je pilník na drápky a používá se po ostříhání drápků. POužívá se proto, aby zjemnil ustřižený kus drápku.
Stojí kolem 70 Kč - 90 Kč.
Rada: Vždy stříhejte 2 mm a více drápky od kůže.

Česání

6. června 2011 v 17:43 Čistota
I morče se někdy musí česat nebo vyčesávat. Je několik způsoubů a také několik hřebínků.
Tady jsou příklady pár hřebínků:

Kartáč jemnýTohle je kartáč jemný. Je vhodný pro středně a dlouhosrstá morčata. mělo by se morče česat často, aby jste si s tím zajistili zrdaví a pohodlí morčete. Tento kartáč stojí okolo 100Kč.
Kartáč štětinkový

Toto je kartáč štětinkový a je vhodný pro častější péči o srst hlodavců. Používá se pro zvýraznění srstě a trochu dává i masáž. Stojí také kolem 100 Kč.
Hřeben oboustranný kovovýTenhle hřeben rozčeše uzlíky na srsti a zacuchané chomáče chlupů. Musí se tímto hřebenem vyčesávat vlasy, protože tím se prokrvuje kůže a vypadávají odumřelé chlupy.
tento hřeben stojí kolem 90 - 100 Kč. V každém obchodě je to jinak.


Hřeben blešákTímhle hřebenem se češou chlupy kolem očí a oušek. Podová se hřebenu oboustranému kovovému. Stojí také kolem 90 Kč - 100 Kč.

Koupání

6. června 2011 v 17:00 Čistota
Morče se jednou za čas musí vykoupat. Morče se vody moc nebojí. Třeba například jako potkan. Toho umít vodou neůžete. Vody se on bojí. Morče, ale ne. Jenou za půl roku by se mělo umít, protože bude špinavé a počůrané. Umijte zadeček zadní chlupy. Můžete i bříško a zádíčka. Ale musíte ho umívat opatrně, ne že na něj nalijete vodu. Potom jej položte na ručník a sušte ho až nebude suchý, protože kdyby jste ho položili do klece mokrého, tak by se na něj nalepilo seno a piliny. Museli by jste ho potom mýt znovu. Hlavně jim nemáčejte hlavu! Asi je nejlepší, když morčeti napustíte lavor a tam ho vykoupete.
Tohle je morče jak se koupe.

Zdraj obrázku: morca-tka.blog.cz

Přepravky

5. června 2011 v 7:39 Cestování
Přepravky jsou dělány v několika velikostech. Já mám takovou docela malou modrou, ale musím si koupit větší. Do téhle se mi skoro už nevejde jedno morče. Do přepravky dejte podestýlku, seno, granule, ale právě proto budete potřebovat velkou přepravku, protože z mích skušeností vždy když někam jedeme s morčetem, tak všude běhá po přepravce a vždy si vysype misku. TAk granule mu tam nedávejte, ale po pár minutách vždy misu s granulema tak dejte a když popěti minutách se toho ani nedotkne tak to dejte ven. Vodu nějak připevněte z klece. Dejte tam pítko.

Tohle je moje přepravka. Tuhle značku mám asi nejraději. Do téhle přepravky se mi vejde jen jedno morče.
Nějaké další přeprvky:

Tahle je ta větší o které jsem psala.
Je dobrá a velká. Morče se v ní volně může pohybovat.Tuhle přepravku neznám, ale podle mě to bude nějaká laciná přřepravka.
Vypadá to, že je možná i docela prostorná.
Někdo také používá jako přepravku jenbedínky.
To je ona.Tahle přepravka je hodně vělká, ale
není vidět na morča moc co dělá. TAkže na 70% je dobrá, ale na 30% není.
Někdo používá jako přepravku malou klec. Asi takovouhle.

Cestování

4. června 2011 v 9:29 Cestování
Morčata cestování snášejí docela v pohodě narozdíl od jiných zvířat. Když pojedete třeba kempovat ja dobré vzít morčta s sebou. Bude to pro ně velký zážitek. Chce to jet někam do přírody. Když pojedete na hory a pojedete v autě tak morčata dejte d přepravky, ale vemte s sebou i klec. Když pojedete do volné přírody vemte i něco do čehomorčátka dáte až budou běht venku. Pro menší morčátka doporučuji vodítko, ale když se z něj budou vyvlíkávat tak mu ho sundejte, protože tím vám dává na jevo, že se mu to nelíbí.Zrdoj obrázku: kesinmorce.blog.cz

Ohrádka

4. června 2011 v 9:06 Venčení
No, aby jste mohli mít morčátka venku po delší dobu musíte si sehnat nějakou ohrádku. On v podstatě se může dát i vršek klece.

(Tento obrázek nepatří k tomuto článku, jen sem ho tu zveřejnila)Ohrádky se prodávají ve zverimexu nebo můžete sehnat někde jinde. Já ji neupovala ve zverimexu. Ve zverimexu se dá koupit jen takoví plůtek nebo celá pevná ohrádka. Může to být ohrádka pro morče nebo králíka to už je jedno. Kupte ji spíše větší, aby se morče v ní mohlo hodně pohybovat a aby mělo velký výběh. Prodávají se také takové dřevěné jakoby klece na výběh. Je dobré, že už mají takoví větší domeček.
Pár takovýcch ukazek:

Zdroj, kde jsem tento obrázek sehnala: zbozi.kontaktyfirem.cz


Toto je ta klec dřevěná na ven.Je docela prostorná a má dobrý domeček. Pak se nedivte, když bude celá okousaná, protože morče vždy rádo něco okusuje.

Venčení na zahradě

4. června 2011 v 8:43 Venčení
Venčení je pro morče i docela důležité. Na zahradě je nejlepší morče venčit. Napasou se čerstvé trávy a mají velký nebo větší prostor na běhání, než kdyby byli v kleci. Musíte je, ale však mít v nějaké ohrádce, aby vám neutekli. Nesmíte je dávat na trávu, když je moc mokrá nebo vlhká a je venku zima. To by také morče mohlo nastydnout. Nezapomeňte, že když s morčetem venku budete delší dobu, tak v ohrádce musí mít vodu (jako na pití), možná i nějaké granule a nějaký domeček, aby se cítilo v bezpečí. Je to také proti slunci, morče nemá rádo až příliš velké pařáky, tak si na to dávejte pozor.

Jak vydíte tak stačí i papírová krabice, ale však musíte dávat pozor, aby jí morče neokousalo. Tohle je můj obrázeka jsou na něm moje morčátka. A pasou se na zahradě.

Komunikace

2. června 2011 v 20:07 Komunikace
Každé zvíře musí nějak komunikovat a to jsou i morčata. U některých zvířat jejich komunikaci ani neslyšíme, ale můžeme ji třeba vydět. U morčat ji, ale slyšíme.

Kvíkání: Morče chce na sebe upozornit nebo má chuť na něco dobrého k jídlu.
Bublání: Chce mít klid nebo dává na jevo, že tenhle klid se mu líbí.
Vrčení: Něco se morčeti nelíbí nebo upororňuje na nepřítele.
RRRrrr: Něco se mu líbí. Třeba např.: když ho hladíte, hlebínkem češete nebo se s ním mazlíte.
Cvakání zoubky: Morče se rozlobilo a něco se mu nelíbí.